دسته‌ها
Uncategorized

درآمد 10 میلیارد دلاری صادرات پتروشیمی در سال 99 / بومی‌سازی 16 کاتالیست جدید تا پایان 1400- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری اخبار اقتصادی، بهزاد محمدی امروز (دوشنبه، سوم خردادماه) در جمع اصحاب رسانه با قدردانی از مدیران، متخصصان و کارگران صنعت پتروشیمی برای ثبت رکوردهای تاریخی اظهار کرد: بسیار خوشحالیم که صنعت پتروشیمی، به‌عنوان صنعت طلایی کشور، روز به روز نقش و جایگاه خودش را در اقتصاد ملی مستحکم‌تر می‌کند.

وی رشد تقاضای سالانه فرآورده‌های نفتی در دنیا را کمتر از 9 دهم درصد و رشد تقاضای سالانه محصولات پتروشیمی را نزدیک پنج درصد دانست و افزود: این نشانه مهمی برای لزوم توسعه هر چه بیشتر صنعت پتروشیمی است و ما باید با به‌کارگیری منابع هیدروکربنی غنی نفت و گاز به‌عنوان خوراک و براساس نقشه دقیق و مدون و بیش از پیش به سمت توسعه سریع و هوشمندانه صنعت پتروشیمی و خلق ثروت حرکت کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عمر 58 ساله صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی از 65 میلیون تن سال 98 با بهره‌برداری از 17 طرح و افزایش 25 میلیون تنی به 90 میلیون تن رسیده است که رکورد بی‌نظیری در تاریخ این صنعت به شمار می‌آید.

محمدی میانگین پیشرفت 10 طرح باقیمانده جهش دوم صنعت پتروشیمی را 84 درصد برشمرد و با بیان اینکه این طرح‌ها تا پایان سال 1400 به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: با تحقق 100 میلیون تن، صددرصد برنامه ششم توسعه در بخش  پتروشیمی محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون 40 طرح فعال هم در قالب طرح‌های جهش سوم فعال هستند و ظرفیت تا سال 1404 به حدود 135 میلیون تن می‌رسد، افزود: با تحقق طرح‌های جهش سوم، رتبه ایران در تولید محصولات پایه در خاورمیانه از رتبه دوم به جایگاه نخست ارتقا می‌یابد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر نقش صنعت پتروشیمی در گذر از خام‌فروشی تأکید کرد و گفت: صنعت پتروشیمی پارسال (سال 99) 40 میلیون تن انواع خوراک شامل گاز طبیعی، اتان، میعانات گازی، گاز غنی، نفتا و نفت سفید از صنعت نفت و گاز کشور دریافت کرده که معادل یک میلیون بشکه نفت خام در روز است.

محمدی ادامه داد: این عدد در سال 1404 با تکمیل و بهره‌برداری از 50 طرح فعال صنعت پتروشیمی به 2 میلیون و 200 هزار معادل بشکه نفت خام در روز افزایش می‌یابد و این رشد از منظر گذر از خام‌فروشی اهمیت بسیاری دارد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون 67 مجتمع پتروشیمی فعال داریم و با بهره‌برداری از طرح‌های باقیمانده جهش دوم که تا پایان سال عملیاتی می‌شوند، تعداد مجتمع‌های تولیدی به 77 مجتمع می‌رسد، تصریح کرد: پارسال (سال 99)، 62 میلیون تن محصول در این صنعت تولید شد که 27 میلیون تن از این مقدار صادر و 35 میلیون تن از آن نیز در صنعت پتروشیمی مصرف شده است.

به گفته محمدی، به‌طور معمول 30 درصد محصولات تولیدی در صنایع داخلی مصرف و 70 درصد آن به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در ادامه این نشست خبری به موضوع صادرات محصولات پتروشیمی اشاره کرد و گفت: سال 99 با وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم و کاهش تقاضای ناشی از کرونا، 25 میلیون تن صادرات داشتیم که درآمد ارزی ناشی از آن 10 میلیارد دلار بوده است.

محمدی با بیان اینکه از سبد 35 میلیون تن محصول نهایی صنعت پتروشیمی، 10 میلیون تن به بازار داخلی عرضه شده و ارزش فروش داخلی 5 میلیارد دلار بوده است، تأکید کرد: به جرأت می‌توان گفت هیچ صنعتی در کشور نداریم که به پایین‌دست خود 10 میلیون تن محصول عرضه کند. این حجم محصول به رونق و اشتغال بی‌نظیری در 15000 بنگاه بزرگ و کوچک در پایین‌دست صنعت پتروشیمی منجر می‌شود.

وی با بیان اینکه پارسال (سال 99) 40 نوع مواد شیمیایی و حدود 340 گرید محصولات پلیمری به بازار عرضه شده است، افزود: سال 1404 با بهره‌برداری از طرح‌های در حال اجرا، 20 محصول جدید نیز به سبد محصولات صنعت پتروشیمی اضافه و سبد متنوع‌تر می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: تا امروز 79 میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری شده است. این عدد با تکمیل طرح‌های باقیمانده جهش دوم به 82 میلیارد دلار و با تکمیل طرح‌های جهش سوم به 105 میلیارد دلار در سال 1404 خواهد رسید.

محمدی با بیان اینکه با هدف توسعه زنجیره ارزش، تأمین نیاز صنایع پایین‌دستی، ایجاد تنوع در سبد محصولات و کاهش واردات محصولات گران‌قیمت 33 طرح پیشران در 6 زنجیره به‌عنوان فرصت‌های سرمایه‌گذاری تعریف  و به سرمایه‌گذاران معرفی شده است، افزود: تاکنون برای متقاضیان 15 طرح پیشران مجوز صادر شده است. ظرفیت این طرح‌ها 3.3 میلیون تن و حجم سرمایه‌گذاری آن 3.5 میلیارد دلار برآورد شده است.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از این طرح‌ها 18 نوع محصول جدید و خاص برای نخستین بار به سبد محصولات صنعت افزوده می‌شود و دغدغه بنگاه‌های صنایع پایین‌دستی در تأمین مواد اولیه و 70 درصد از واردات 1.3 میلیارد دلاری کاهش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی مهم‌ترین زنجیره طرح‌های پیشران را زنجیره پروپیلن برای جبران کمبود در کشور عنوان کرد و افزود: به همین منظور طرح‌های تولید پروپیلن از متانول و در نقاطی که متانول وجود ندارد از گاز طبیعی و همین‌طور از پروپان برنامه‌ریزی شده و ما مصمم هستیم ظرفیت تولید پروپیلن را از یک میلیون تن کنونی به 4 میلیون تن در سال 1404 افزایش دهیم.

محمدی مهم‌ترین رویداد پژوهشی در سال 99 را رونمایی از دانش فنی فرآیند تولید پروپیلن از متانول دانست و گفت: ما برای نخستین بار در صنعت پتروشیمی کشور شاهد ساخت یک طرح بزرگ پتروشیمی با دانش فنی تمام ایرانی با تولید محصول راهبردی پروپیلن خواهیم بود و به‌دلیل اهمیت موضوع، شرکت ملی صنایع پتروشیمی به‌عنوان یک شرکت توسعه‌ای اجرای این طرح را دنبال می‌کند و روند بومی‌سازی دانش فنی فرآیندهای پتروشیمیایی در سایر محصولات هم به‌سرعت دنبال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 85 نوع کاتالیست در صنعت پتروشیمی به ارزش 275 میلیون دلار در سال مصرف می‌شود، گفت: 20 نوع کاتالیست عمده صنعت پتروشیمی داخلی‌سازی شده و 16 نوع دیگر تا پایان امسال بومی‌سازی می‌شود، در مجموع 200 میلیون دلار از مهم‌ترین و باارزش‌ترین کاتالیست‌ها از سبد 275 میلیون دلاری تا پایان سال بومی‌سازی می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *