دسته‌ها
Uncategorized

کاهش خروج پول حقیقی و رشد تقاضا در بورس تهران + نمودار


به گزارش اخبار اقتصادی ، در معاملات روز دوشنبه شاخص کل بورس 909 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 186 هزار واحد رسید.

کاهش نرخ نزول شاخص

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی 2 هزار واحد افت کرد. اما در دو ساعت پایانی شاخص رو به بالا تغییر جهت داد و در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 909 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 186 هزار و 933 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات 876 واحد نسبت به روز گذشته پائین آمد و در رقم 427 هزار و 265 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 7 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 604 واحد رسید.

روند شاخص

روند شاخص
روند شاخص

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 43 نماد رشد قیمت داشتند که 32 نماد بورسی و 11 نماد فرابورسی بودند. همچنین 237 نماد کاهش قیمت داشتند که 151 نماد بورسی و 86 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 9 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 51 درصد بازار افت قیمت داشتند.

کاهش خروج پول حقیقی 

در روز ‌دوشنبه برای نهمین روز متوالی شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم و ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار به 326 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز گذشته 61 درصد کاهش یافته است.

در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وپاسار (بانک پاسارگاد) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 41 میلیارد تومان بود. پس از وپاسار، خساپا (خودروسازی سایپا) و میدکو (هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز «کگل»، «کچاد» و «شپنا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را بر افت شاخص کل داشتند. در مقابل نمادهای فملی، فولاد و شستا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و فملی و برکت در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز شگویا، آریا و بپیوند پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز گذشته 38 درصد افزایش یافت و در رقم 54 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 0.04 درصد افزایش یافت و 4 هزار و 463 میلیارد تومان شد.

شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف‌ خرید 34 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، شصدف (صنعتی دوده فام) و شگویا (پتروشیمی تندگویان) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کویر (فولاد کویر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 200 میلیارد تومانی داشت. پس از کویر، سمگا (سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی) و بنو (بیمه تجارت نو) بیشترین صف فروش را داشتند.

 امروز در سمت تقاضا، 72 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 28 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 84 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 16 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

افزایش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 18 هزار و 864 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌یکشنبه 334 درصد افزایش یافته است. البته از این مقدار بیش از 15 هزار میلیارد تومان معادل 80 درصد به معاملات اوراق مشارکت اختصاص داشت. ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 67 درصدی نسبت به روز گذشته به رقم 2 هزار و 834 میلیارد تومان رسید.

شپنا صدرنشین جدول ارزش معاملات

در معاملات امروز شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 160 میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و فملی رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن برکت و وپاسار در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز ایران خودرو با تعداد 766 میلیون و 152 هزار و 856 سهم در صدر قرار گرفته است. بانک تجارت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به سایپا تعلق داشت. بانک صادرات و خودروسازی بهمن نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *