دسته‌ها
Uncategorized

جزییات تازه از پول‌های بلوکه شده ایران در عراق/ نباید آزاد شدن مطالبات را مانند FATF سیاسی کرد


به گزارش اخبار اقتصادی به نقل از ایلنا، علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی ایران، در مورد آزاد شدن پول های ایران در عراق گفت: این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است بنابراین باید در صحت و سقم آن دقت شود. باید توجه داشت که طلب ما از عراق از جنس مطالباتمان از کره و چین نیست و عراق بیشترین مبادله در منطقه را دارد و جزء شرکاء تجاری ما است. پس این جاده دو طرفه است و هوشمندی خاصی را می‌طلبد.

وی ادامه داد: شاید در مورد کشورهای دیگر مانند کره و چین ما به دنبال فشار بین المللی باشیم اما در مورد عراق داستان متفاوت است و باید در پی گسترش روابط باشیم. چون علاوه بر اقتصاد در مباحث دیگر مانند امنیت با یکدیگر همکاری داریم.

این عضو اتاق بازرگانی تصریح کرد: باید توجه داشت که قسمت اعظم مطالبات ما از عراق به دینار است و ارزش این پول در ماه‌های اخیر نیز تقریبا 20 درصد کاهش پیدا کرده است.چون بیشتر بانک‌های عراق دلار در حساب خود نگه نمی‌دارند.

وی افزود: در موضوع هند نیز این موضوع صادق است چون مطالبات ما به روپیه بود و از این محل اقلام خریداری می‌شد حالا با پایان روپیه تاثیر آن در واردات و قیمت برنج و چای مشاهده می‌کنیم.

شریعتی با بیان اینکه نباید آزاد شدن مطالبات از عراق را سیاسی کرد اظهار داشت: این خطر وجود دارد که این موضوع مانند FATF سیاسی شده و بهره برداری جناحی شود مثلا برخی‌ها آزاد شدن پول‌ها را به سفر رییس قوه قضاییه و یا برخی سفر دولت ربط می‌دهند و از آن موج سواری می‌کنند در حالی که این صحت ندارد و ممکن تبعات اقتصادی و سیاسی برای ما داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *