دسته‌ها
Uncategorized

توافق ایران و آلمان برای تولید کامیون بنز


به گزارش اخبار اقتصادی تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

 اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

اول اسفند 1350؛ شرکت پست به هواپیما و هلی‌کوپتر مجهز می‌شود

«پست ایران» 9 سرویس هوایی دایر می‌کند و با این سرویس‌ها بین تهران و 9 مرکز پستی بزرگ در سراسر ایران ارتباط سریع برقرار خواهد شد. این مراکز در تهران، مشهد، زاهدان، کرمان، اهواز، شیراز، اصفهان، همدان و تبریز قرار دارند.

طبق اظهار مقامات پست این طرح یکی از مهم‌ترین طرح‌هایی است که تاکنون در وزارت پست و تلگراف به مرحله اجرا درآمده است. اداره پست همچنین اعلام داشت که سرویس‌های درجه دوم پست به وسیله پروازهای شرکت هواپیمایی بین این 9 مرکز و دیگر نقاط ایران تامین شده و نامه‌ها و بسته‌های مراکز روستایی به وسیله اتومبیل‌های تندرو وزارت پست و تلگراف فرستاده خواهد شد. برای اجرای این طرح، وزارت پست و تلگراف هواپیما و هلی‌کوپتر خریداری و خلبان استخدام می‌کند.

اول اسفند 1360؛شرایط ژاپن برای ادامه‌کار در پتروشیمی جنوب اعلام شد

مهندس طاهری، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ایران گفت: بر پایه اظهارات رسمی مقامات دولتی ایران، ظرف هفته آینده هیاتی از کارشناسان تراست بزرگ میتسوئی طرف قرارداد ایران در پتروشیمی جنوب – جهت از سر گرفتن دور سوم مذاکرات خود با مقامات پتروشیمی ایران وارد تهران خواهد شد.

وی افزود: دور سوم این مذاکرات نیز بر سر تکمیل پروژه ناتمام پتروشیمی ایران – ژاپن به ثمر خواهد نشست یا نه، طبیعتا در جریان همین دور از مذاکرات مشخص خواهد شد. پروژه یادشده با سرمایه اولیه 20 میلیون دلار، در سال 1350 آغاز شده و بعد از یک دهه کامل هنوز هم سرنوشت نامشخصی در پیش‌روی خود دارد.

مهندس طاهری ادامه می‌دهد: شریک ژاپنی فاش ساخته است که در چارچوب مسائل زیرین قصد دارد با همتای ایرانی خود پشت میز مذاکره بنشیند:

  1. مطالعات اقتصادی
  2. تهیه خوراک
  3. رفع مشکلات مالی و سرمایه‌ای برای تکمیل پروژه
  4. پرداخت اصل و فرع وام‌ها
  5. مشکلات مقاطعه‌کاران

وی گفت: ایران پیشنهاد کرده است موقتا بخشی از مجتمع برای جبران هزینه‌های جاری توسط کارشناسان ایرانی تکمیل و راه‌اندازی شود.

اول اسفند 1370؛توافق ایران و آلمان برای تولید کامیون بنز

شرکت اتومبیل‌سازی مرسدس‌بنز آلمان با همکاری شرکت خاور در ایران کامیون‌های سنگین تولید می‌کند.

مهندس موسویان، سفیر ایران در آلمان گفت: قرارداد مربوط به این امر حدود دو ماه قبل به امضا رسید و جزئیات آن نیز دیروز مورد توافق مسوولان دو شرکت قرار گرفت. کامیون‌های سنگین و جدید مرسدس بنز که در ایران مونتاژ و تولید خواهد شد 19 تا 26 تن ظرفیت دارند.

موسویان افزود: توافق‌هایی نیز در مورد تولید موتور جدید مرسدس بنز در ایران حاصل شده و شرکت «ایدم ایران» که با سرمایه‌گذاری مشترک ایرانی و آلمانی تاسیس شده است به ساخت این نوع موتورها اقدام خواهد کرد.

در توافق‌های بین ایران و مرسدس بنز پیش‌بینی شده است که این شرکت 30 درصد از تولیدات را خریداری کند.

اعلام آمادگی آلمان، ایتالیا و ژاپن برای سرمایه‌گذاری در قشم

ژاپن، آلمان و ایتالیا از جمله کشورهایی هستند که آمادگی کامل خود را برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد قشم اعلام کرده‌اند.

دکتر علی شمس‌ اردکانی، مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: برای ایجاد اسکله شبکه راهنما، فضاهای آموزشی و دیگر پروژه‌های زیربنایی در سال 71 حدود 20 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری می‌شود.

رئیس منطقه آزاد قشم گفت: همچنین شرکت‌های خارجی پروژه‌هایی را در رشته‌های مختلف به‌خصوص صنایع انرژی‌بر ارائه داده‌اند که در راس آنها صنایع متالوژی به‌ویژه مجتمع 5 واحدی احیای آهن که هر واحد آن به ظرفیت یک میلیون تن و سرمایه‌گذاری 300 میلیون دلار است.

طرح مجتمع عظیم شیمیایی، پتروشیمی ژاپنی – نروژی از دیگر طرح‌ها است.

دکتر اردکانی در پایان گفت: پروژه زیربنایی نیروگاه قشم که قرارداد آن با «زیمنس» آلمان نهایی شده است از دیگر پروژه‌ها محسوب می‌شود.

براساس این قرارداد، 10 واحد 140 مگاواتی با هزینه 500 میلیون دلار و یک واحد آب شیرین‌کن با سرمایه‌گذاری 400 میلیون دلار و با ظرفیت 250 هزار مترمکعب آب در منطقه احداث می‌شود. یک هتل نیز با سرمایه‌گذاری 100 میلیون دلار ازسوی یک شرکت ایتالیایی ایجاد خواهد شد.

اول اسفند 1380؛ موافقت مجلس با یکسان‌سازی نرخ ارز

بررسی بخش‌های درآمدی تبصره 19 در جلسه علنی صبح امروز پایان یافت و به موجب یکی از بندهای آن: ورود انواع ماشین‌آلات تولیدی و قطعات یدکی مربوط که توانایی ساخت آنها در داخل وجود ندارد، از طریق بخش‌های خصوصی و تعاونی با تایید وزارت صنایع و معادن و بدون انتقال ارز و پرداخت حق ثبت‌سفارش و گشایش اعتبار با ارز خارجی، مجاز اعلام شد.

براساس دیگر بندهای این تبصره: کارخانه‌های آرد کشور، می‌توانند نسبت به واردات گندم از خارج، اقدام و پس از آرد کردن، عینا صادر کنند.

همچنین برای حمایت از تولیدات داخلی، خرید کالاهای مصرفی با دوام تولید خارج از کشور که مشابه آن در داخل تولید می‌شود، در سال 1381 ممنوع خواهد بود.

بحث در مورد درآمدهای ارزی سال 1381 کل کشور و تعیین نرخ ارز در بودجه سال آینده، در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی آغاز و پیشنهاد حذف تعیین نرخ ارز به ارزش روز مطرح شد که مورد تصویب قرار نگرفت.

مخالفان افزایش نرخ ارز از قرار هر دلار 770 تومان با استناد به عملکرد منفی این روش در سال 1373 معتقدند که تعیین این نرخ منجر به افزایش بی‌رویه تورم و گرانی، تعطیلی کارخانه‌ها و برداشت تمامی اندوخته صندوق ذخیره ارزی و پیدایش بحران اقتصادی خواهد شد و موافقان آن را برای جلوگیری از  رانت‌خواری، تنوع نرخ ارز و اصلاح ساختار اقتصادی کشور، ضروری می‌دانند.

به موجب بند ب که به تصویب مجلس رسید: دولت، می‌تواند تا معادل حداکثر 12 میلیارد و 800  میلیون دلار از محل صدور نفت خام در سال 1381 و تا معادل حداکثر 2 میلیارد و 100 میلیون دلار از حساب ذخیره ارزی را به نرخ روزانه مورد معامله در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به فروش رسانده و مبالغ ریالی حاصل را حسب مورد به حساب خزانه‌ واریز کند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با نظارت کمیته منظور در ماده 86 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مسوولیت تنظیم و ایجاد تعادل در بازار ارز و مدیریت تراز پرداخت‌های  ارزی کشور را برعهده دارد.

موافقت کارفرمایان با 80 هزار تومان حداقل دستمزد

رقم پیشنهادی گروه کارفرمایی در شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد سال آتی معادل ماهانه 80 هزار تومان است.

نماینده این گروه اظهار کرد: خط فقر در گستره وسیعی از 80 تا 150 هزار تومان بیان شده است با توجه به توان پرداخت کارفرمایان سعی خواهد شد از رقم 80 هزار تومان دفاع شود تا تعادلی بین تورم و دستمزد پرداختی ایجاد شود.

وی افزود: بحث نمایندگان کارگران در مورد یکسان‌سازی نرخ ارز و تبعات آن یک بحث زودهنگام است؛ چراکه هنوز به آن وضعی که عنوان می‌شود، نرسیده‌ایم.

گفتنی است، میزان حداقل دستمزد امسال معادل ماهانه 56 هزار و 790 تومان است.

 

توافق وزارت مسکن و بانک مرکزی برای پرداخت وام 75 میلیون ریالی

وزیر مسکن و شهرسازی ابراز امیدواری کرد: افزایش 25 میلیون ریال سقف وام مسکن در قالب طرح (اسکان 80) از اوایل اسفند اجرا شود.

علی عبدالعلی‌زاده درباره پرداخت وام به خریداران مسکن از انبوه‌سازان طرح اسکان 80 گفت: این طرح با توافق وزارت مسکن و شهرسازی و بانک مرکزی انجام می‌شود و به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده است.

وی افزود: براساس این توافق مقرر شد که بانک مرکزی این مصوبه را به شبکه بانکی ابلاغ کند.

گفتنی است، وزارت مسکن و شهرسازی در 20 بهمن از افزایش وام مسکن تا سقف 75 میلیون ریال در قالب طرح اسکان 80 خبر داده بود.

اول اسفند 1390؛ نرخ ترجیحی انرژی برای بخش تولید

سیدشمس‌الدین حسینی در همایش هم‌اندیشی یارانه‌ای بخش خصوصی و دولت با اشاره به تثبیت نرخ سود سپرده‌ها بعد از مصوبه جدید بانک مرکزی اظهار کرد: برخی بانک‌ها بعد از افزایش نرخ سود سپرده‌ها، نرخ 28 درصدی برای سود سپرده تعیین کرده‌اند که به این ترتیب باید 40 درصد نرخ سود تسهیلات دریافت کنند که این مساله به ضرر بخش تولید است.

وی افزود: من با افزایش نرخ سود بانکی موافق نبودم، به دلیل اینکه هزینه تامین مالی همزمان با اجرای هدفمندی یارانه‌ها افزایش نیابد اما مجبور شدیم برای نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار سقف تعیین کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در گام دوم هدفمندی یارانه‌ها نباید هزینه تامین مالی افزایش یابد، تصریح کرد: در صورتی که تولیدکنندگان نسبت به اصلاح خط تولید خود اقدام کنند، منابع ارزی تولید با نرخ 6 درصد از محل صندوق توسعه ملی به آنها پرداخت خواهد شد و علاوه‌براین در مورد تامین سرمایه‌ در گردش نیز به بنگاه‌های تولید کمک خواهد شد.

تحریم سوئیفت موضوع جدیدی نیست

سیدمحمود احمدی، دبیرکل بانک مرکزی در پاسخ به پرسشی در مورد مطرح شدن مساله تحریم ازسوی سوئیفت گفت: از روزی که این تحریم‌ها را پیش‌بینی کردیم دنبال راه‌های جایگزین بودیم و از تحریم سوئیفت هم مشکلی جدی متوجه کشور نخواهد شد.

سازمان بین‌المللی انتقالات بانکی (سوئیفت) خبر داده که برای همراهی با تحریم‌ها، بانک‌های ایرانی را از سرویس خدمات خود محروم می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *