دسته‌ها
Uncategorized

هیجان موقت در بازار دلار + نمودار


«اخبار اقتصادی» در گزارش صبح امروز خود از تاخت و تاز معامله گران در خرید و فروش های پشت خطی خبر داده و احتمال صعود قیمت در ابتدای معاملات را مطرح کرده بود.

صعود هیجانی دلار زمینه ساز افزایش فروش برخی از بازیگران ارزی شد و این مساله موجب شد که تا انتهای روز، قیمت در جهت نزولی حرکت کند. در واقع، از همان ابتدای روز شنبه، عده ای از معامله گران وارد فرآیند سودگیری شدند، سودگیری که قیمت دلار را تا 24هزارو200تومان پایین برد.

نوسانات سیاسی دلار

برخی از معامله گران باور داشتند، رفت و برگشت دلار در روز شنبه تحت تاثیر اخبار سیاسی بود. به باور آنها، بازار در ابتدای روز بیشتر تحت تاثیر اظهاراتی بود که نشان می داد،‌ آمریکا برای بازگشت به برجام شروطی دارد. با این حال، از اواسط روز، معامله گران به خبر دیگری حساس شدند که «مشاور امنیت ملی بایدن، پیشنهاد جدول زمانی سریعی را برای بازگشت به توافق هسته ای مطرح کرده است». می توان گفت که بازار ارز در روزهای اخیر بسیار به اخبار سیاسی حساس شده است و هر گونه خبر در مورد برجام، تحریم ها و آینده روابط ایران و آمریکا می تواند جهت قیمت دلار را صعودی یا نزولی کند.

کف قیمت بالا آمد

برخی از معامله گران ارزی باور داشتند، با رفتن دلار به کانال 24 هزار تومان، کف قیمت این ارز نیز بالاتر آمده است. از نگاه آن ها در شرایط کنونی بازار برای اینکه در جهت کاهشی قرار بگیرد، نیاز دارد که در مرحله اول از کانال 24 هزار تومانی پایین برود و در مرحله دوم، محدوده 23 هزار و 200 تومان را از دست بدهد. این در حالی است که دو هفته پیش، معامله گران کف قیمت دلار را 18 الی 21 هزار تومانی می دانستند.

سکه از بورس عقب افتاد

در اولین روز هفته، سکه امامی به کانال 11 میلیون تومانی رفت  و حتی محدوده 11 میلیون و 100هزار تومان را نیز ملاقات کرد. با این حال، از حدود ساعت 12 ظهر، فلز گران بهای داخلی نیز گرفتار موج نزولی شد و در نهایت با برگشت به زیر 11 میلیون، در محدوده 10 میلیون و 800 هزار تومان معامله شد. سکه با اینکه از سقف روزانه، عقب نشینی شدیدی کرد، نسبت به روز پنج شنبه افزایش یک درصدی را به ثبت رساند. افزایش یک درصدی سکه در حالی رخ داد که شاخص کل بورس در اولین روز هفته توانست بالای 3 درصد رشد را به ثبت برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *