دسته‌ها
Uncategorized

راهکاری برای کاهش قیمت مرغ نداریم


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم ،پرویز فروغی دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور درباره افزایش بی سابقه قیمت مرغ به بیش از ۳۶ هزار تومان طی دو سه روز ادعا کرد: واقعا نهاده در بازار نیست و با وجود اینکه گفته می شود نهاده ها از گمرک ترخیص و به مرغداران اختصاص داد شده، اما در مقام عمل مرغداران نمی توانند بخش عمده نیاز خود را به قیمت مصوب تهیه کنند.

وی افزود: وضعیت تامین کنجاله سویا هنوز درست نشده و خیلی کم است، به طوری که حدود نیمی از نیاز به این محصول را از بازار آزاد و با قیمت های بالایی خریداری می کنیم، همچنین تنها می توانیم ۶۰ درصد ذرت مورد نیاز خود را به قیمت مصوب خریداری کنیم.

  دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور ادامه داد: درحالی که قیمت مصوب کنجاله سویا ۳۲۲۰ تومان تومان است، در بازار آزاد به قیمت های مختلفی نظیر ۱۶ تا ۱۸ هزار تومان و در برخی از موارد حتی مجبور به خرید ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان هستیم.

 وی  با بیان اینکه میزان تولید و عرضه مرغ در بازار کاهش یافته است تصریح کرد: برخی از مرغداری ها فعالیت خود را تعطیل کرده اند و برخی نیز میزان جوجه ریزی خود را کاهش داده اند.

فروغی گفت: برخی از مرغداری ها نمی توانند جوجه ریزی انجام دهند و میزان جوجه ریزی به شدت کاهش یافته و مرغ در بازار نیست، به طوری  قمیت  هر کیلوگرم مرغ زنده به ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان رسیده است.  

این مقام مسئول ادامه داد: قیمت تمام شده هر کیلوکرم مرغ در مرغداری های کشور به ۱۸ تا ۱۹ هزار تومان افزایش یافته است.

بنابراین گزارش ۳۰ مهر ماه سال جاری کارگروه تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده را ۱۴۴۰۰ تومان و حداکثر قیمت مرغ گرم برای مصرف کننده ۲۰۴۰۰ تومان مصوب کرد.

 وی ادعا کرد: با وجود رسیدن قیمت مرغ زنده به این قیمتها نباید تصور کرد که مرغداران از این شرایط سود زیادی به دست می آورند زیرا هزینه های تولید آنها علاوه بر بخش تامین نهاده ها در بخش های دیگر تولید نظیر واکسن و داروهای دامپزشکی، دستمزها، حمل و نقل و غیره افزایش یافته است.

فروغی گفت: با توجه به اینکه فعلا چشم اندازی برای اختصاص کافی نهاده های دامی در بازار را نداریم، به نظر نمی رسد که وضعیت بازار و قیمتها در کوتاه مدت اصلاح شود و ما نیز در این شرایط راهکاری نداریم. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *