دسته‌ها
Uncategorized

غول های پولشویی 2 هزار میلیارد دلاری!


بر اساس اسناد فاش شده بانک‌های بزرگ بین‌المللی از جمله جی‌پی مورگان آمریکا و دویچه بانک آلمان طی مدت 20 سال دو هزار میلیارد دلار پولشویی و نقل و انتقال پول مشکوک و کثیف داشتند.

* پای کدام بانک‌ها در رسوایی فینسن گیر است

به گزارش CBC اسناد به دست آمده توسط خبرنگاران و خبرگزاری بازفید نشان می‌دهد که برخی بانک‌‌های بزرگ بین‌المللی نظیر جی‌پی مورگان آمریکا، HSBC و استاندارد چارترد انگلیس، دویچه بانک آلمان، و بانک ملون نیویورک طی سال‌های گذشته در پولشویی‌های عظیمی که حالا حجم آنها 2 هزار میلیارد دلار برآورد می‌شود دست داشته‌اند.

این بانک‌ها علیرغم هشدارهای قبلی از سوی سازمان‌های مبارزه با پولشویی به ارائه خدمات برای افراد مسئله‌دار و شبکه‌های خلافکار ادامه داده و از محل این فعالیت‌ها درآمد زیادی کسب کرده‌اند.

دویچه بانک آلمان

به گزارش دویچه وله  1.3هزار میلیارد دلار از نقل و انتقال پول‌های کثیف مربوط به بانک دویچه‌ بانک آلمان است.

بخشی از تخلفات انجام شده توسط این بانک آلمانی مربوط به نقل و انتقال پول با بانک‌ها در ترکیه بوده است. چرا که این کشور در رده کشورهایی با خطرپولشویی بالا شناخته می‌شود و پول‌های جابجا شده بین دویچه بانک و بانک‌های ترکیه حجم بالایی داشته و جزئیات مربوط به منشاء یا علت نقل و انتقال آن نیز مشخص نبوده است.

دویچه بانک همچنین تراکنش‌هایی را هم برای یک شرکت نفتی ترکمنستانی که تحریم شده انجام داده است.

این بانک همچنین بر اساس اسنادی که برای فینسن فرستاده و حالا فاش شده است در سال 2016 در یک رسوایی پولشویی در بنگلادش و با مشارکت بانک سونالی دست داشته است.

حتی روزنامه زوددویچه زتونگ، پارسال گزارش داد که مقامات دویچه بانک به دولتمردان عالیرتبه چینی هدایای بسیار گرانقیمتی داده و اعضای خانواده آنها را استخدام کرده است تا بتواند از این طریق نقش پررنگی را در نظام مالی چین به دست آورد.

به همین خاطر این بانک با توجه به اقدامات خلافش در سال 2019 به پرداخت 16 میلیون دلار جریمه محکوم شد. چرا که می‌خواست با استفاده از نفوذ بستگان مقامات دولتی در کشورهای آسیایی و روسیه برای خود اسم و رسمی دست و پا کند و از این طریق سود بیشتری ببرد.

در سال 2018 هم مقامات آلمانی به دفتر مرکزی دویچه بانک به خاطر اقدام برخی کارمندان در ثبت شرکت‌های خارجی برای پولشویی حمله کردند.

اوضاع دویچه بانک به قدری در زمینه تخلفات مالی خراب است که تا پیش از سال 2018 سه سال پیاپی به خاطر پرداخت جریمه‌ها، هزینه‌های بالا، سوددهی پایین و کاهش شدید ارزش سهامش نمی‌توانست سوددهی داشته باشد.

* جی‌پی مورگان آمریکا

به گزارش  CBC اسناد فینسن نشان می‌دهد که بانک جی‌پی مورگان آمریکا برای شرکت‌ها و اشخاص حقیقی که در مالزی، اوکراین و ونزوئلا فساد مالی داشته‌اند پول جابجا کرده است.

این بانک همچنین حدود 50 میلیون دلار برای پائول مانافورد، مدیر سابق مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، پول جابجا کرده است.

به گزارش یوروپیین ویوز، بانک جی‌پی‌مورگان آمریکا برای سمیون موگیلویچ،‌ سردسته مافیای روسیه، و کسی که مدت‌ها، به خاطر قاچاق اسلحه و قتل تحت تعقیب FBI بوده است حدود یک میلیارد دلار پول جابجا کرده است.

* بانک HSBC انگلیس

بانک HSBC انگلیس هم نقش گسترده‌ای در پولشویی‌ها داشته و فقط 881 میلیون دلار برای باندهای قاچاق مواد مخدر در آمریکای لاتین پولشویی کرده است.

این بانک همچنین برای مشتریان سابقه‌دارخود که در زمینه‌های مختلف و در کشورهای گوناگون تحت تحقیق قرار داشته‌اند نیز جابجایی پول کرده است.

انتشار این اخبار و فاش شدن نقش این بانک‌ها باعث شد تا سهام بسیاری از آنها سقوط سنگینی را تجربه کنند و این در حالی است که به خاطر شیوع ویروس کرونا اوضاع برای این مؤسسات مالی حتی پیش از افشای این رسوایی اصلا خوب نبوده است.

*چرا بانک‌ها علیرغم جریمه‌های سنگین دوباره دست به پولشویی می‌زنند؟

همانطور که گفته شد حدود 60 درصد تخلفات فاش شده درباره نقل و انتقالات پول کثیف مربوط به دویچه بانک آلمان است و این بانک تاکنون بارها و بارها به خاطر این گونه تخلفات جریمه شده است.

این بانک فقط در سال 2015 به خاطر نقل و انتقال پول‌های کثیف 258 میلیون دلار جریمه شده اما سؤال اینجاست که چرا هنوز هم دست از پولشویی برنداشته است.

تیم وایت، کارشناس مؤسسه AML رایت سورس، که در زمینه ارائه مشاوره برای مقابله با پولشویی فعالیت می‌کند، می‌گوید جواب این سؤال ساده است «پول».

وایت تاکید کرد بانک‌ها با انجام معاملات و تراکنش‌های مشکوک بیش از آن چیزی که جریمه می‌شوند پول درمی‌آورند.

به گزارش راشاتودی، برخی کارشناسان بر این باورند که یکی دیگر از دلایل عدم جلوگیری از انجام این پولشویی‌ها در کنار سودآوری برای بانک‌ها این است که این تراکنش‌ها با توجه به حجم پولی بالا به رشد اقتصادی آمریکا و گردش مالی در این کشور هم کمک کرده و بنابراین تمایلی برای مقابله جدی با آنها وجود نداشته است.

* تازه اول ماجراست

به گزارش یوروپین ویوز، مقامات اروپایی باید دوباره اسناد فاش شده فینسن را مورد بررسی قرار دهند در سیاست گذاری‌های خود استفاده کنند چرا که الگوی تخلفاتی که رخ داده نشان می‌دهد که مؤسسات مالی غربی و بانک‌های بزرگ در فسادهای گسترده دست دارند و احتمالا آنچه که تاکنون فاش شده فقط نوک یک کوه یخی است که بیشتر آن زیر آب است.

اسناد فینسن نشان می‌دهد که مدیران رده بالای بانک‌هایی نظیر دویچه بانک نسبت به تخلفات و پولشویی‌ها اطلاع کامل داشته و فضا را برای انجام آنها باز نگه داشته‌اند.

حتی هشدارهای داخلی و گزارشات نسبت به انجام معاملات مشکوک و تراکنش‌های مربوط به پول‌های کثیف هم باعث نشده تا مقامات دویچه بانک دست از این کار بردارند.

حتی زمانی که چند کارشناس بانک آو آمریکا، با حضور در ساختمان دویچه بانک در لندن نسبت به پولشویی در این بانک ابراز نگرانی کردند آنها به شکلی غیرمحترمانه این کارمندان را بیرون کردند.

واحد فینسن وزارت خزانه‌داری آمریکا پس از فاش شدن اسناد به وزارت دادگستری شکایت کرده و تنها چند روز پس از انتشار رسوایی فینسن FBI یا اداره تحقیقات فدرال آمریکا هر گونه افشای بیشتر اطلاعات مربوط به اسناد فاش شده به خصوص توسط رسانه‌ها را، ممنوع کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *