دسته‌ها
Uncategorized

اتهام اقتصادی جدید علیه ترامپ؛تحریف کاهش نرخ بیکاری


در حالی که نهادهای رسمی در آمریکا نرخ بیکاری را تا ماه قبل میلادی در محدوده 10 درصد گزارش می کردند عده‌ای نرخ واقعی بیکاری را 18.8 درصد می‌دانند و معتقدند وعده‌های انتخاباتی ترامپ مبنی بر کاهش نرخ بیکاری آمریکا به دلیل افزایش رشد اقتصادی با واقعیت اقتصاد این کشور در تضاد است. 

مرکز آمار نیروی کار (BLS)  نرخ بیکاری آمریکا در ماه جاری میلادی تک رقمی اعلام کرد این نرخ در ماه گذشته نیز 10.2 درصد اعلام شده بود  که این میزان کمتر از آن چیزی بود که در آمریکا توسط تحلیل‌گران اقتصادی پیش‌بینی می‌شد. پیش از نیز این موسسه نرخ بیکاری در ماه ژوئن 11.1 درصد و در ماه مه 13.3 درصد اعلام شده‌بود. طبق آمار تعداد شغل‌ها نیز 1.8 میلیون افزایش پیدا کرده‌است.

 

عدم کاهش نرخ بیکاری در 12 علّت

اما این آمارها از سوی تحلیل گران با شک و شبهه نگریسته می شود گویی برای یکی از معدود دفعات به آمار های اعلام شده از سوی یک دولت در آمریکا تشکیک جدی می شود.یکی از نمونه واضح این تشکیک از سوی رسانه فوربس صورت گرفته است.

  تحلیلگران رسانه فوربس معتقدند زمانی که تمام اطلاعات و داده‌ها در این حوزه را کنار یکدیگر قرار می‌دهیم دچار ابهامات و سردرگمی‌هایی می‌شویم که نمی‌توان این کاهش نرخ بیکاری را دلیل بر بهبود شرایط اقتصادی آمریکا دانست.این تحلیل گران در 12 بند کیفرخواستی علیه نرخ بیکاری اعلامی تنظیم کرده اند.محور این 12 بند این است که بر خلاف ادعای ترامپ کاهش نرخ بیکاری به دلیل احیای اقتصادی نیست.دلایل تحلیل گران از این قرار است:

نرخ بیکاری 10.2 درصد، بیشتر از آن مقداری است که در آمریکا و در دوره رکود بزرگ وجود داشت. در سال 2009 نرخ بیکاری 10.0 درصد بود . بنابراین این عدد لزوما نمی‌تواند علامت بهبود شرایط اقتصادی آمریکا باشد.

 1. نرخ رشد تعداد شغل مشخصا کاهش یافته و بدون محرک مالی می‌تواند کاهش بیشتری نیز داشته‌باشد.
 2. نرخ بیکاری میان سفیدپوستان 9.2 درصد، سیاه‌پوستان 14.6 درصد، آسیایی‌ها 12.0 درصد، اسپانیایی‌ها 12.9 درصد است. از طرفی نرخ بیکاری زنان 10.5 درصد بیشتر ازنرخ بیکاری 9.4 درصد است. همان‌طور که در بین ارقام نرخ بیکاری می‌بینیم اختلافات و ناهماهنگی بسیاری بین اعداد مشهود است.
 3. در جولای تعداد افرادی که مدت بیکاریشان از 15 هفته تا 26 هفته است از 1.9 میلیون نفر به 6.5 میلیون نفر افزایش پیدا کرده‌است و تعداد اشخاصی که زمان بیکاریشان بین 5 هفته تا 14 هفته بوده است از 11.5 میلیون نفر  به 5.2 میلیون نفر رسیده‌است. آنچه از این گزاره منتج می‌شود این است که بیکاری اکثریت در درازمدت بیشتر است.
 4. تعداد بیکاران هنوز 10.5 میلیون نفر بیشتر از این مقدار در ماه فوریه است.
 5. یک سوم شغل‌ها در حوزه مهمانداری است. این قبیل شغل‌ها بیش از سایرین در معرض آسیب ناشی از کرونا هستند و می‌تواند بر شمار بیکاران هنوز اضافه کند.
 6. گونه سنجش آماری نرخ بیکاری U-6، در محاسبه آمار خود دقت بیشتری دارد زیرا افرادی که مجبور به داشتن شغل پاره‌وقت هستند یا آن‌ها که دیگر از پیدا کردن شغل مأیوس شده‌اند و در پی شغل نیستند را نیز در نرخ بیکاری لحاظ می‌کند این مقدار را 16.5 درصد اعلام برآورد می شود.در حالی که آماری که BLS به میزان 10.2 درصد اعلام کرده است از گونه U-3 است که از این دقت برخودار نیست و به این نکات توجهی ندارد.این نرخ از حاصل تقسیم تمام جمعیت بیکار (کسانی که به شکل فعال در چهار هفته گذشته به دنبال کار گشته‌اند) به تمام جمعیت فعال (کسانی که بیکار هستند به‌علاوه تمام جمعیت شاغل) به‌دست می‌آید.کارشناسان اقتصادی به این شاخص نقد دارند زیرا این نحوه اندازه گیری برای نرخ بیکاری، دقت خوبی برای منعکس کردن وضعیت واقعی اشتغال یک کشور ندارد چون در اندازه گیری برای این شاخص، حتی افرادی که بصورت پاره وقت کار می کنند و کار تمام وقتی را ندارند نیز لحاظ می کند. و نکته ی مهم دیگر اینکه، در اندازه گیری ها، افرادی که دیگر دنبال کار نمی گردند( یا ناامید شده  یا مسائل دیگر) را بحساب نیاورده، و در نتیجه به عنوان نیروی کار در نظر گرفته نمی شوند.
 7. در این دو ماه تعداد زیادی از اشخاص بودند که برای همیشه شغل خود را از دست دادند بنابراین درمحاسبه نرخ بیکاری اخیر نه افزایشی را سبب شده‌اند نه کاهشی.
 8. شمار اشخاصی که معمولا کار پاره‌وقت می‌کنند با 803 هزار نفر افزایش به میزان 24.0 میلیون تعداد دست یافته‌اند.
 9. محاسبه نرخ بیکاری از سنجش آمار در خانوارها صورت می‌گیرد. بنابراین دقت داده‌های بازارکار به میزان مشارکت خانوارها در نظرسنجی و نرخ پاسخ‌دهی آن‌ها بستگی دارد. این میزان اکنون کمی افزایش یافته و به میزان 67 درصد رسیده است که هنوز از میزان متوسط 12 ماهه 83 درصد در پیش از همه‌گیری کرونا کمتر است. وقتی نرخ پاسخ‌دهی خانوارها دچار کاهش چشم‌گیر می‌شود بایستی به صحت داده‌های بازار کار شک کرد. 
 10. در این دوره بسیاری از جمعیت نیروی کار تحت عنوان اخراج موقت قلمداد شده‌اند و در نرخ بیکاری محاسبه نشده‌اند در صورتی‌که این افراد را در محاسبه نرخ بیکاری لحاظ کنیم این میزان به رقمی بیش از 11 درصد خواهد رسید.
 11. داده‌ها و ارقام مرکز بیمه بیکاری نشان می‌دهد در 18 جولای 31.3 میلیون نفر درخواست بیمه بیکاری کرده‌اند. این رقم در هفته پیش 30.8 میلیون بوده است. BLS ازعان دارد که شمار بیکاران 16.3 میلیون نفر است که این رقم 14.5 میلیون نفر کمتر از کسانی است که بیمه بیکاری دریافت می‌کنند.
نرخ بیکاری آمریکا

 

   نکته آخر اهمیت بسیاری دارد چرا که مستقیما تعداد بیکاران را بیشتر از آن چیزی بیان می‌کند که در نرخ بیکاری BLS  محاسبه شده‌است. برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند که این تفاوت ارقام ناشی از خطای محاسباتی غیر عمد دربخش بیمه بیکاری است. به این طریق که برخی از افراد پس از اخراج، دوباره بازخوانی شده و سپس دوباره اخراج شده‌اند. اما به اعتقاد تحلیلگران رسانه forbes این تفاوت فاحش نمی‌تواند ناشی از چنین خطاهای محاسباتی ساده‌ای باشد. بنابراین بیکاران کسانی هستند که بیمه بیکاری می‌گیرند و شمار آنها 30 میلیون نفر است. اگر این مقدار را بر جمعیت نیروی کار یعنی 159.9 میلیون نفر تقسیم کنیم نرخ بیکاری حقیقی برابر با 18.8 درصد خواهد شد.

بیکاری آمریکا

 

رشد اقتصادی یا تبلیغ انتخاباتی؟

   تحلیلگران رسانه forbes بر این باورند نزدیک به 26.5 درصد از افراد، یا موفق نشده‌اند که آخرین اجاره یا قسط وام خود را بپردازند یا اینکه اطمینانی از آنکه بتوانند اجاره ماه بعد خود را بپردازند ندارند. بیش از یک سوم اشخاص انتظار دارند که حداقل یک نفر از حقوق بگیران در خانواده در 4 هفته آینده درآمد خود را از دست بدهد. تا کنون 51.1 درصد کاهش درآمد در شاغلان به چشم می خورد.

   با استناد به آمار و ارقام این چنین بسیاری از رسانه‌ها همچون businessinsider و طرفداران حزب دموکرات در آمریکا وعده‌های ترامپ مبتنی بر رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری را با واقعیت موجود در آمریکا در تناقض می‌دانند. درحالیکه حزب جمهوری‌خواه در آمریکا معتقدند بیمه بیکاری به دلیل تشویق افراد به کار و دوری افراد از بیکاری ارادی، بایستی 200 دلار در هفته باشد تحلیلگران پیرو حزب دموکرات در آمریکا معتقدند پرداخت هفته‌ای 200 دلار به مشمولین بیمه بیکاری در این کشور حتی 45 درصد از درآمدهای افراد شاغل قبل از همه‌گیری بیماری کرونا را جبران نمی‌کند و این مقدار بایستی به هفته ای 600 دلار ارتقا یابد. دونالد ترامپ ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا اظهار کرد که بیمه بیکاری تا آخر سال هفته ای 400 دلار خواهد رسید. 

 

نرخ بیکاری آمریکا

  با توجه به تفسیرها و آمار ارائه شده، به باور بسیاری از رسانه‌ها شمار بیکاران در کشور آمریکا بسیار بیشتر از آن چیزی است که (BLS U-3) گزارش داده است. تحلیلگران اقتصادی آمریکا معتقدند حفره‌ای که کرونا در اقتصاد آمریکا به‌وجود آورده است همانند دیگر نقاط جهان چیزی نیست که به راحتی قابل جبران باشد. چرا که با شیوع کرونا و همه‌گیری سریع آن ار نرخ استخدام در بسیاری از ایالت ها کاسته شد. همین طور عدم اطمینان کارفرمایان از اینکه کارگران تحت نظارت آنها در چه زمانی به کار برمی‌گردند و اخراج موقت آن‌ها چقدر طول می‌کشد، بر بازار کار و متعاقبا رشد اقتصادی تاثیر منفی می‌گذارد. در این وضعیت، بسیاری وعده‌های اقتصادی ترامپ را تنها تبلیغاتی برای انتخابات نوامبر می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *