دسته‌ها
Uncategorized

پیشنهاد سه‌گانه یک کارشناس اقتصادی برای کاهش التهابات تورم و کسری بودجه/از فریز نقدینگی تا رانت زدایی از صنایع انرژی پایه- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم


احسان سلطانی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به التهاب اخیر ارزی در کشور و احتمال کسری شدید بودجه در سال جاری، گفت: در حال حاضر از جمله راهکارهایی که می‌توان ارائه داد این خصوص است که درآمد صادرات غیرنفتی ما به‌مراتب بیش از درآمد نفتی ما از سال 84 به قبل است. ما در سال 83 با این درآمد زندگی می کردیم، تحریم هم نبودیم. ارز صادرات غیرنفتی ما به داخل کشور می‌آید چرا که اکثراً به کشورهای اطراف است و این نیست که بگوییم ارز آن به کشور باز نمی‌گردد.

وی افزود، صادرات برق و گاز چندان نقشی ندارد و نفت هم بالاخره یک مقداری صادر می‌کنیم. یکی از راه‌ حل‌های موجود این است که همانطور که در دوره آقای هاشمی رفسنجانی آمدند و گفتند شرایط کشور بحرانی است، صادرکنندگان باید ارز خود را به دولت ارائه کنند.

سلطانی گفت: در آن زمان صادرات غیر نفتی ما بیشتر پسته، پوشاک، فرش و… بود، یعنی بخش خصوصی صادر کننده بود. هم اکنون صادرات ما عمدتاً با رانت منابع است، یعنی افرادی سنگ معدنی و اموال عمومی را صادر می‌کنند، به عبارت دیگر زحمتی برایش کشیده نشده است. ببینید وقتی نفت و پتروشیمی صادر می‌شود، همه آن با رانت مناسب است یعنی اگر شما این رانت را قطع کنید، یک روز هم نمی‌توانند کار کنند.

وی در ادامه تاکید کرد، اخیرا بنده یک نامه‌ای که از سوی یکی از شرکتهای سرمایه گذاری حوزه نفت و انرژی منتشر شده بود را مشاهده کردم. این شرکت در نامه خود با اشاره به آخرین نرخ گاز نوشته بود، آخرین نرخ گاز دریافتی از پتروشیمی‌ها 730 تومان بوده است که با احتساب 10% تخفیف، نرخ هر متر مکعب گاز خوراک 650 تومان است. چرا این شرکت‌ها باید گاز ریالی بخرند و دلار 18 هزارتومانی بفروشد.

این کارشناس اقتصادی گفت: اولاً که ارز برای مردم است و باید باز گردد و دوماً قیمت‌های نهاده‌ها چرا واقعی نمی شود. ما حساب کردیم اگر دولت این کار را انجام بدهد و قیمت نهاده‌ها را واقعی کند 200 هزار میلیارد تومان منابع جدید ایجاد می شود. اما چرا این کار را نمی‌کنند؟ برای آنکه برخی از افراد نزدیک به دولت و برخی بانکها دستی در کار دارند و به این دلیل که خودشان شریک در این موضوع هستند این اتفاق رخ نمی‌دهد. به خاطر اینکه این افراد 5 درصد شریک هستند دارند به 95 درصد بقیه ضرر می‌زنند. باید نرخ‌ها را واقعی سازی کنند.

سلطانی در خصوص تصمیم‌گیری‌های در شرایط فعلی گفت: دست دولت در چنین شرایطی بسیار بازتر از حد معمول است چرا که شرایط جنگ اقتصادی و بحران اقتصادی کرونا که در آن هستیم باعث می‌شود دولت بتواند تصمیمات دستوری بگیرد، در چنین شرایطی هر چیزی مباحث است حتی اگر خلاف اقتصاد باشد.

وی افزود، به این علت که 80 درصد اقتصاد ما حاصل از فروش منابع عمومی است و حق شخصی نیست، دولت باید صادرات غیرنفتی را به دست بگیرد و از طرف دیگر فقط اجازه واردات مواد مواد اولیه و کالاهای اساسی و ضروری را بدهد. ما حساب کردیم با 30 میلیارد دلار می‌توان این نیازهای اساسی کشور را رفع کرد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد، در شرایط فعلی با توجه به جنگ اقتصادی و مسائل پیش آمده به دلیل کرونا هر تصمیمی مباح است حتی اگر ضد اقتصاد باشد. ما در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و باتوجه به شرایط جنگی دولت باید بیاید بگوید که رشد اقتصادی منفی و اقتصاد در حال پسرفت است و براساس آن تصمیماتی را اخذ کند، به طور مثال دولت بیاید و اعلام کند، که از امروز تا یک سال تمام سپرده‌ها را فریز کند و حداکثر امکان برداشت 100 میلیون تومان را فراهم کند و همگام با آن، سود بهره بانکی را نیز کاهش دهد و 25 تا 50 درصد آن را مالیات بگیرد، خود این اقدام هم می‌تواند حداقل 100 میلیارد تومان منابع جدید برای دولت به وجود آورد.

وی گفت: کار خیلی فنی که دولت می‌تواند انجام دهد، همان کاری است که آمریکا و انگلیس در زمان بحران مالی سال 2008 انجام دادند کردند، در آن زمان قانون فدرال رزرو انجام شد و آمدند ضریب فزاینده یعنی قدرت خلق نقدینگی را از 9 به 3.5 کاهش دادند یعنی دیگر نگذاشت بانک‌ها پول چاپ کنند و پایه پولی را بالا بردند.

سلطانی افزود: از این بالا بردن پایه پولی هم آمدند و به اقتصاد پول تزریق کردند تا مجددا حرکت کند. ما حساب کردیم اگر ضریب فزاینده به پیش از زمان دولت فعلی باز گردد، به پایه پولی 100 تا 200 میلیارد تومان به پایه پولی اضافه می‌شود که بدون افزایش تورم دولت می‌تواند از بانک‌ها قرض بگیرد و خرج هزینه‌های کشور کند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد، براین اساس، بیش از آن که دولت بخواهد به مردم برسد از سه مسیر، اول واقعی سازی قیمت نهاده‌های سنگ معدن آب و برق و گاز شرکت‌های فولادی و پتروشیمی و غیره و ذالک دوم، مالیات بر سود سپرده های بانکی و سوم کاهش ضریب فزاینده نقدینگی و افزایش پایه پولی که آمریکا آن را انجام داده می توان نام برد.

وی گفت: اگر این اقدامات از سوی دولت انجام شود، منجر به اینجا منابع زیادی می‌شود و دیگر مشکل کسری بودجه دولت نیز رفع خواهد شد و دولت می‌تواند به مردم و بخش‌هایی که لازم است پول تزریق کند تا آنها را وادار به حرکت کند.

سلطانی تاکید کرد، ادعای بنده این است که با همین شرایط نیز می‌شود دولت، کشور را خوبی اداره کند و می تواند جلوی بحران‌ها و تنشها را بگیرد و تمام مسائل امروز ما به این علت است که عده‌ای در این شوک‌های قیمتی درحال بستن بار خود هستند و دلیل دیگری نیز ندارد چرا که برای مشکلات فعلی کشور راه‌حلهای داخلی وجود دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *