دسته‌ها
Uncategorized

وزارت کشاورزی مجوز صادرات 10 هزار تن شیر خشک مازاد را گرفت؛ وزارت صمت مانع شد- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، با توجه به شیوع کرونا و کاهش مصرف شیر و فرآورده های لبنی در کشور 53 هزار تن شیر خشک در کشور ذخیره شده است که وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکنندگان و در نظر گرفتن تاریخ مصرف این محصولات به دنبال صادرات آنها است اما بر اساس آنچه تولید کنندگان اعلام کرده اند وزارت صنعت در مسیر صادرات این محصولات مانع ایجاد کرده است.

بر اساس اطلاعات واصله مصرف سالانه شیر خشک کشور حدود 15 هزار تن است که در این مدت 53 هزار تن شیر خشک ذخیره شده است و از این رقم 8 هزار تن در ابتدای سال صادر شد و مابقی باقی مانده است که با توجه به کاهش ارزش آن در گذر زمان برای صادرات به موقع آن تلاش می شود.

علی احسان ظفری رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های فرآورده های لبنی در این ارتباط اظهار کرد: تعدادی معدود کارشکنی می‌کنند و با نفوذ در وزارت صنعت اجازه صدور مجوز نهایی را نمی‌دهند. 

وی افزود: با این مقدار مازاد شیر خشک در کشور راهی جز صادرات نداریم، زیرا تاریخ مصرف شیرخشک 2 ساله است و هرچه از تاریخ تولید آن بگذرد صادراتش با مشکلاتی همراه خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های فرآورده های لبنی ادامه داد: از  اوایل خرداد مکاتباتی از طرف وزارت جهاد کشاورزی با دفتر مقررات صادرات انجام شد، پس از راستی آزمایی از میزان شیر خشک دپو شده، صادرات 10 هزار تن در مرحله دوم نیز مصوب شد، اما دفتر مقررات صادرات هنوز اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

وی تصریح کرد: واحدها نمی توانند پول دامدار را پرداخت کنند، انبارهایشان پر از شیر خشک است و فضای نگهداری برای تولیدات جدید را ندارند؛ با یک سهل انگاری در این قضیه صنعت دامپروری و صنایع فرآوری مشکل دار می شوند.

گزارش| شیر تو شیر قیمت لبنیات در بیرجند/ وقتی مشتری و فروشنده ناراضی از افزایش قیمت‌ها‌ هستند

متن نامه های معاون وزیر جهاد کشاورزی به مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت و رئیس کل گمرک به شرح زیر است.

مرتضی رضائی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام با ارسال نامه ای به عباسپور مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران با موضوع، سهمیه صادرات شیر خشک مرحله دوم نوشت: پیرو نامه 11 فروردین ماه سال جاری و پیوست فهرست کارخانجات مشمول دریافت سهمیه صادرات شیرخشک مرحله دوم به همراه سهمیه هر کدام جهت استحضـار و اعـلام بـه گمرکـات کشـور و انجـام صادرات تا پایان تیرماه به حضورتان ایفاد می گردد . خواهشمند است پس از تاریخ مذکور لیست صادرات محقـق شده را به این معاونت ارسال فرمایید. ضمنا با توجه به اطلاعات دریافتی از گمرک جمهوری اسلامی ایـران از 10 هزار تن مرحله اول حدود 2000 تن صادر نشده است که این میزان بـه نسـبت در بـین شـرکتها و کارخانجـات مختلف در این مرحله توزیع شده است .

بنابراین گزارش رضائی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام در تاریخ 26 خرداد ماه سال جاری نامه ای به شامانی مدیرکل دفتر صادرات گمرک با موضوع   سهمیه صادرات شیر خشک به شرح زیر نوشته است:

” به استناد مصوبه هشتاد و ششمین جلسه کارگروه تنظیم بازار به پیوست فهرست شرکت ها و کارخانجات مشمول دریافت سهمیه صادرات شایر خشام مرحله دوم، به همراه سهمیه هر کدام از آنها، جهت استحضار و انجام صادرات تا پایان تیرماه به حضورتان ارسال می گردد.

خواهشمند است پس از تاریخ مذکور لیست صادرات محقق شده را به این معاونت ارسال فرمائید.

با توجه به اطلاعات دریافتی گمرک جمهوری اسلامی ایران از 10 هزار تن مرحله اول حدود 2000 تن تاکنون صادر نشده است که این میزان به نسبت در بین شرکت ها و کارخانجات مختلف در این مرحله توزیع شده است. لازم به ذکر است مراتب طی نامه ای به  دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران نیز ارسال شده است . “

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *