دسته‌ها
Uncategorized

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت| ثبت بالاترین قیمت تاریخ سکه/ افزایش شیب صعودی دلار


به گزارش اقتصادنیوز؛ در پنجمین روز هفته با تندتر شدن شیب نمودار افزایش نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران، دلار با ورود به محدوده ۱۶۲۰۰ تومانی به سمت مرز ۱۶۳۰۰ تومانی پیش‌روی کرد. اما از سوی دیگر سکه بهار آزادی که روز گذشته موفق به عبور از سطح روانی ۶.۵ میلیون تومانی شده بود، امروز با درهم شکستن مرز مقاومتی ۶.۶ میلون تومانی بر فراز قله تاریخی قیمت سکه نشست.

 روز چهارشنبه، سرعت رشد دلار بیشتر شد و سکه از یک کانال مهم قیمتی عبور کرد. در پنجمین روز هفته، شاخص بازار ارز 135 تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای 16 هزار و 270 تومان رسید. این رشد در شرایطی به ثبت رسید که این ارز روز سه شنبه تنها 5 تومان افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود. با اینکه شتاب رشد قیمت دلار در روز پنجم هفته افزایش یافت، هم چنان در برابر عبور از نقطه مقاومتی 16 هزار و 300 تومانی ناکام ماند. شاخص ارزی تنها در اوایل فروردین ماه توانسته بود قیمت بالاتری را به ثبت برساند.  

در حالی که دلار نتوانست از سد مقاومتی پیش روی خود عبور کند، سکه تمام بهار آزادی رکورد جدیدی را ثبت کرد و از کانال 6 میلیون و 600 هزار تومانی عبورکرد.

امروز فلز گران بهای داخلی 100 هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای 6 میلیون و 625 هزار تومان رسید. فلز گران بهای داخلی در تمام ادوار گذشته چنین سطح قیمتی را تجربه نکرده بود. رفتن سکه به سقف تاریخی انتظارات افزایشی را تا حدی در بازار بالا برد، خصوصا آنکه این افزایش پشتوانه ای هم از سوی طلای جهانی نداشت. امروزطلای جهانی حداقل تا بعدازظهر در گیر و دار مرز هزار و 700 دلاری بود و افزایش خاصی نداشت.  

هم چنین امروز قیمت دلار در بازار داخلی تنها ۰.۸ درصد رشد کرد، حال آنکه بازدهی سکه به ۱.۵ درصد می رسید که حدودا دو برابر رشد قیمت شاخص ارزی بود. این موضوع نشان می داد که رشد قیمت سکه تنها از سوی افزایش قیمت دلار نیز حمایت نمی شده است و عوامل دیگری در افزایش قیمت آن نقش داشته اند.

برخی رشد قیمت سکه را ناشی از تقویت یکباره سمت تقاضا می دانستند؛ از نظر آن ها، تقاضای جدیدی وارد بازار سکه شده است که قیمت ها را تحریک می کند؛ در مورد اینکه دلیل ورود این تقاضا به بازار چه بوده است، توافق نظری در میان معامله گران وجود نداشت؛ عده ای باور داشتند، بالا رفتن ارزش سکه در معاملات بورس کالا انتظارات معامله گران را تحت تاثیر قرار داده است؛‌ امروز سکه تمام بهارتحویلی 1روزه رفاه  در حوالی محدوده 7 میلیون و 400 هزار تومانی قرار داشت. در این میان، عده ای از فعالان باور داشتند، برخی از سرمایه ها به جای بازارسهام که شاخص کل بورس به مرز حساس یک میلیونی رسیده است، ترجیح می دهند که وارد بازارهای دیگر شوند و دارایی که نقدشوندگی راحتی برای آن ها دارد، سکه است. البته دلار هم خاصیت نقدشوندگی مناسبی دارد، ولی به دلیل محدودیت های قانونی، بسیاری از فعالان ترجیح می دهند که به جای دلار، سکه خریداری کنند.  

جدا از این نگاه ها، عده ای از فعالان باوردارند،‌ آنچه موجب شد که فلز گران بهای داخلی رشد بیشتری را نسبت به بازدهی دلار تجربه کند،‌ ورود معامله گران فنی به بازار بود. به گفته یکی از فعالان باتجربه بازار،‌ پس از اینکه سکه موفق شد سطح مقاومتی 6 میلیون و 500 هزار تومانی را با قدرت بشکند، انتظارات افزایشی معامله گران فنی فعال تر و انگیزه آن ها برای ورود به بازار بیشتر شد. در مجموع می توان گفت، بالا بودن ارزش سکه رفاه در بورس کالا، ورود سرمایه های جدید به بازار سکه که از رفتن به بازار سهام هراس دارند و ورود معامله گران فنی سه عاملی بودند که کمک کردند سکه تمام رشد بیشتری را نسبت به افزایش قیمت دلار تجربه کند. در مورد دلار نیز گفته می شد که دلیل اصلی رشد قیمت این ارز، صعود نرخ حواله درهم بود. امروز نرخ حواله درهم از مرز 4 هزار و 500 تومانی عبور کرد؛ با توجه به این سطح قیمتی، ارزش دلار در بازار داخلی می توانست به بالای 16 هزار و 500 تومان برود؛ با این حال،‌احتمالا یا میزان عرضه در بازار بالا بوده است یا اینکه میزان تقاضا به اندازه ای کشش نداشته است که دلار را از سطح مقاومتی عبور دهد. معامله گران دلار امروز به افزایش 135 تومانی اکتفا کردند.  

امروز در بازارهای جهانی هم تا بعدازظهر اتفاق خاصی حداقل برای طلا رخ نداد و بیشتر در حوالی مرز هزارو 700 دلاری معامله شد. طلا در انتهای هفته در صورتی که احتیاط ها کنار برود،‌ می تواند نوسان زیادی را تجربه کند و سیگنال قطعی خود را به بازار سکه ارسال کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *