دسته‌ها
Uncategorized

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ برخورد دلار با مرز روانی، تداوم ریزش سکه


به گزارش اقتصادنیوز؛ در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی و دلار کاهش قیمت را تجربه کردند؛ شاخص ارزی به سوی ابتدای کانال 16 هزار تومانی حرکت کرد و سکه به زیر محدوده 6 میلیون و 400 هزار تومانی رفت.

روز شنبه، دلار 70 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 16 هزار و 30 تومان رسید. این دومین افت پیاپی شاخص ارزی بود و موجب شد بار دیگر در معرض شکست کانال 16 هزار تومانی قرار بگیرد.‌‌ آخرین بار دوشنبه دو هفته پیش این ارز در کانال 15 هزار تومانی نوسان و پس از آن در برابر شکست کانال 16 هزار تومانی مقاومت کرده بود. در واکنش به افت دلار، سکه امامی 75 هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای 6 میلیون و 395 هزار تومان رسید.

در این میان، بیشتر فعالان بازار  باور دارند، آنچه موجب شد امروز سکه و دلار رشد خاصی را تجربه نکنند، ضعف تقاضا در بازار بود. به گفته یکی از بازیگران با تجربه بازار، این روزها کمتر کسی برای خرید سکه و دلار به خیابان فردوسی مراجعه می کند و در بازار طلا نیز بیشتر خریدها جنبه مصرفی دارند. به گفته یکی دیگر از فعالان، زمانی که سرمایه گذاران می بینند که بازار ارز و سکه قدرت چندانی برای رشد ندارند و هم زمان در بازار سهام هر روز رکوردهای تازه ای ثبت می شود، مسلما ترجیح می دهند به بازاری نقل مکان کنند که احتمال سود دادن بیشتری برای آن ها دارد. باید توجه داشت همین امروز که سکه و دلار کاهش قیمت را ادامه دادند،‌ شاخص کل بورس برای اولین بار در تاریخ بازار سهام با رشدی بیش از ۳۹ هزار واحدی به 917 هزار و 501 واحد رسید. در چنین شرایطی می توان گفت بر اساس وضعیت بازار سهام می توان پیش بینی از قیمت طلا و سکه  و دلار داشت. در نگاه بخشی از فعالان زمانی که بورس صعودی باشد، راهی برای افزایش قابل توجه سکه و دلار نیست. این دو دارایی تنها در صورتی می توانند قدرت افزایشی به دست بیاورند که مسیر شاخص کل بورس تغییر کند.

نقش ویژه شاخص بورس

البته برخی از فعالان نیز چنین نظریه ای را قبول ندارند و اعتقاد دارند هم اکنون به دلیل آنکه عامل بنیادی افزایشی یا کاهشی خاصی در بازار ارز حضور ندارد، نقش شاخص کل بورس اهمیت پیدا کرده است. به گفته این دسته به دلیل شیوع ویروس کرونا سفرهای خارجی کاهش پیدا کرده است و در نتیجه تقاضای مسافرتی تقریبا از بازار خارج شده است. در کنار این، تقاضای وارداتی نیز به دلیل محدودیت های پیش آمده عنوان می شود که کاهش پیدا کرده است. به گفته این دسته از فعالان با عادی تر شدن اوضاع،‌ تقاضا در بازار ارز می تواند افزایش پیدا کند و همین عامل محرکی برای رشد قیمت شود؛ در واقع از نگاه آن ها حتی اگر بورس صعودی باقی بماند، ارز می تواند به کمک افزایش تقاضا راه خود را ادامه دهد. این دیدگاه مخالفان زیادی دارد. دلیل اصلی مخالفان این است که دلار در سال 97 رشد زیادی را تجربه کرده است و هم اکنون هم چنان در سطوح قیمتی بالایی برای خرید قرار دارد. از نظر آن ها بازار حتی اگر رشد قیمتی را تجربه کند، بیشتر از میزان نرخ تورم نخواهد بود. به گفته آن ها، بازارساز نیز از نیمه دوم سال 97 مدیریت خوبی را در بازار ارز ایجاد کرده است و توانسته است با تغییر تاکتیک ها نوسانات را مدیریت کند. به گفته آن ها بازارساز دیگر مانند گذشته فنر قیمت ارز را فشرده نمی کند و با تعدیل تدریجی، آرامش تقریبی را در بازار حفظ کرده است.

رشد محدودتر 98 نسبت به 97

به گفته فعالان، یکی از دلایلی که بازار در سال 98 هم رشد زیادی را تجربه نکرد، همان بازدهی شدید در سال 97 بود که شاخص ارزی از اواخر کانال 4 هزار تومانی به کانال 13 هزار تومانی رفت. آمارها هم حکایت از رشد محدودتر دلار و سایر دارایی ها در سال 98 دارند.

به گزارش ایبِنا، میانگین نرخ دلار در بازار آزاد شهر تهران از ۱۰هزار و ۸۰۰ تومان در سال 97 به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان در سال 98 رسیده است.

براین اساس همچنین میانگین نرخ هر یورو با ۱۴.۹ درصد رشد از ۱۲هزار و ۶۰۰ تومان در سال ۱۳۹۷ به ۱۴هزار و ۴۰۰ تومان در سال بعد از آن رسیده است.

این گزارش حکایت از رشد ۳۳.۹ درصدی میانگین نرخ سکه طرح قدیم و ۲۹.۹ درصدی سکه طرح جدید دارد. در مدت زمان مورد گزارش هر قطعه سکه طرح قدیم از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در سال ۹۷ به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در پایان سال ۹۸ رسیده است. همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در پایان سال ۹۷ به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در پایان سال بعد از آن افزایش یافته است.

در این میان، رشد بازار مسکن بیشتر بوده است. بهای هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران که در پایان سال ۹۷ برابر با ۸ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان بوده با ۶۲ درصد رشد در پایان سال ۹۸ به ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.

نگاه سکه بازان به طلا

طلای جهانی در آخرین روز کاری بازارهای جهانی توانست یک بار دیگر خود را به کانال هزار و 700 دلاری بازگرداند. طلا که روز پنج شنبه به زیر کانال هزار و 700 دلاری رفته و روی عدد هزار و 685 دلار قرار گرفته بود، روز جمعه توانست در مسیر افزایشی قرار بگیرد و در نهایت روی عدد هزار و 703 دلار قرار بگیرد. رشد روز آخر طلا، بازیگران بازار داخلی را تا حدی به افزایش بیشتر آن امیدوار کرده است؛ امری که می تواند زمینه ساز افزایش قیمت سکه شود. در بازارهای جهانی نیز دیدگاه معامله گران برای هفته جاری بیشتر افزایشی است.

در این میان؛ آمارهای سال جاری دو روایت متفاوت را از طلا روایت می کنند؛‌ افزایش تقاضا در غرب و کاهش آن در شرق. بنا بر اعلام شورای جهانی طلا،  یافتن یک پناهگاه امن موجب شده سرمایه گزاران آمریکایی و اروپایی طی سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ تقاضا برای فلز زرد را به سطحی برسانند که پس از تصویب برگزیت و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا،‌ در این سطح قرار داشت.

در همین زمان تقاضا برای خرید جواهرات، شمش و سکه های طلا در چین و هند به پایین‌ترین میزان چندین سال اخیر رسیده است و دلیل آن نیز قیمت بالا و شیوع ویروس کرونا بود؛ ویروسی که خریداران را وادار به ماندن در خانه‌ها کرد. لوئیز استریت، مدیر اطلاعات بازار در شورای جهانی طلا در این باره می گوید: این یک تفاوت جالب میان غرب و شرق است .

این کارشناس معتقد است:  طلا (در غرب) اکنون به بالاترین رقم نسبت به هفت سال گذشته خود معامله می شود و صندوق های مبادله ای نیز در حال ثبت هستند چرا که سرمایه گزاران در شرایط اقتصادی آسیب دیده از همه گیری کرونا، به دنبال ذخیره ثروت خویش هستند. خریداران در غرب محتاط تر عمل کرده و خرید قو‌ی‌تری انجام می دهند.

پیش بینی می شود که اثرات شیوع کووید ۱۹ بر بازارهای مالی تا انتهای سال ۲۰۲۰ ادامه داشته باشد. به ویژه آنکه واگرایی بین سرمایه گذاری در ETF های با پشتوانه طلا و مصرف کنندگان از طریق جواهرات،احتمالاً تا زمان حصول اطمینان بیشتر در اوضاع اقتصادی و بازار ادامه خواهد یافت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *