دسته‌ها
Uncategorized

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز تهران؛ واکنش متفاوت دلار و سکه به سقوط طلای سیاه


به گزارش اقتصادنیوز؛ در چهارمین روز هفته، دلار به کانال 16 هزار تومانی بازگشت، ولی سکه علی رغم افزایش قیمت گرفتار کانال 6 میلیون و200 هزار تومانی باقی ماند. روز سه شنبه اسکناس آمریکایی با 370 تومان جهش به بهای 16 هزار تومان رسید؛ آخرین بار سه شنبه هفته گذشته بود که شاخص ارزی در کانال یاد شده نوسان کرده بود و پس از آن طی یک دوران عمدتا نزولی حتی در مقطعی تا محدوده 15 هزار و 300 تومانی نیز پایین رفته بود.

با این حال، روند بازار امروز حکایت از روزی متفاوت داشت؛ دلار در همان ابتدای روز به محدوده 15 هزار و 800 تومانی رفت؛ یعنی در شروع معاملات قیمت این ارز 200 تومان بالاتر از نرخ بسته شده روز دوشنبه بود. در ادامه خریدهای معامله گران بیشتر و بیشتر شد تا اینکه در حوالی ساعت 3 بعدازظهر به کانال 16 هزار تومانی وارد شد و گفته می شد که پس از این ساعت در معاملات پشت خطی خریدها ادامه یافت. البته ممکن است در اواخر امشب این جریان تغییر کرده باشد و معاملات صبح امروز را تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته فعالان مهم ترین عاملی که موجب شد دلار بعد از یک هفته به کانال 16 هزار تومان بازگردد، افت بی سابقه قیمت نفت بود که حتی خبرهای مربوط به کرونا را نیز تحت الشعاع قرار داد. البته شاید آنچه برای معامله گران بازار ارز مهم تر بود، افزایش احتمالات مبنی بر پایین ماندن قیمت نفت طی سال جاری بود. به نظر می رسد بازیگران بازار تحت تاثیر بدبین شدن نسبت به آینده قیمت نفت خریدهای ارزی خود را بالا بردند و در نتیجه آن قیمت یک کانال بالاتر رفت. طبیعی است هر چقدر قیمت نفت پایین تر باشد، درآمدهای ارزی حاصله ایران از فروش طلای سیاه و محصولات پتروشیمی کمتر خواهد شد؛ عاملی که می تواند سمت عرضه را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع جدا از ریسک فاکتورهای مبنی بر ماندگاری تحریم ها و تورم بالا، اکنون ریسک فاکتور کاهش قیمت نفت نیز با قدرت زیادی خود را به انتظاارات معامله گران بازار داخلی پیوند زده است. هر گونه برگشت در قیمت نفت، میتواند انتظارات بازیگران بازار داخلی را نیز دستخوش تغییر کند.

سبقت نرخ خرید از نرخ فروش

در روزی که قیمت دلار در بازار سیر صعودی گرفت، در سامانه نیما نیز قیمت این ارز به روز رسانی شد. نرخ جدید دلار در این سامانه نشان می دهد  که تقاضا و عرضه به یک تعادل نسبی رسیده است.  بر اساس قیمت های ذکر شده در سامانه نیما، نرخ فروش دلار به حدود 14 هزار و 729 تومان رسیده است که بیش از 700 تومان کمتر از آخرین قیمت اعلام شده در این سامانه بود. همزمان قیمت خرید دلار در این سامانه به یکباره اوج گرفت و به 14 هزار و 782 تومان رسید. در آخرین قیمت گذاری نرخ خرید این ارز در نیما در اواخر کانال 12 هزار تومانی قرار داشت.

بنابراین می توان گفت نرخ خرید در نیما جهش کرده است و حتی از نرخ فروش صادرکنندگان بیشتر شده است. این مساله نشان می دهد که وضعیت خرید و فروش در سامانه نیما تا حد زیادی طبیعی شده و بازار به تعادل رسیده است، چرا که دیگر خبری از فاصله زیاد قیمت خرید و فروش  نیست و به احتمال زیاد مداخله بانک مرکزی در این سامانه کمتر شده است. در تاریخ یکم اردیبهشت ماه، نرخ خرید واردکنندگان کمی بیشتر از نرخ فروش صادرکنندگان بود که طبیعی است؛ ولی آنچه کمی ممکن است دردرساز شود، فاصله زیاد نرخ فروش صادرکنندگان در نیما با نرخ بازار است. در واقع وقتی قیمت در نیما حدود 14 هزار و 700 تومان باشد، و در بازار ازاد این ارز با قیمت 16 هزار تومان به فروش برسد، هزار و 300 تومان فاصله ای وجود دارد که می تواند انگیزهای آربیتراژی ایجاد کند یا در کمترین حالت تمایل صادرکنندگان به فروش ارز را کاهش دهد.

سیگنال حواله درهم از دوبی به دلار تهران

اگر چه برخی از فعالان افت قیمت نفت را عاملی می دانستند که منجر به افزایش قیمت دلار در بازار داخلی شد، عده ای دیگر از فعالان ارزی باور داشتند، برگشت تقاضای درهمی منجر به افزایش قیمت ها در بازار داخلی شد. به گفته این دسته درهم که عمدتا در روزهای اخیر در معاملات پشت خطی در محدوده 4 هزار و 300 تومانی معامله می شد، در روز سه شنبه با  حجم افزایش تقاضا مواجه شد و به تبع آن آن به کانال 4 هزار و 400تومانی رفت. نرخ حواله درهم و دلار با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و به طور سنتی چنین انتظاری در بازار ارز داخلی وجود دارد که افزایش قیمت درهم منجر به رشد بهای دلار خواهد شد. بر اساس قیمت درهم، ارزش دلار روز سه شنبه در بازار داخلی حتی می توانست به نزدیکی 16 هزار و 200 تومان نیز برسد. با این حال،به نظر می رسد عرضه بازارساز یا احتیاط معامله گران تا حدی مانع از وقوع چنین اتفاقی شد.

بازارساز امروز در صرافی های منتخب خود قیمت فروش دلار را 100 تومان افزایش داد و به 15 هزار و 350 تومان رساند. در واقع امروز بازارساز راه کاهشی روزهای قبل را حداقل ادامه نداد، چرا که در آن صورت احتمال آربیتراژ قیمتی بین صرافی های منتخب و بازار آزاد زیادی می شد. این موضوع می توانست زمینه ساز ورود تقاضای کاذب زیادی به بازار شود. به گفته فعالان، بازارساز در درجه اول به دنبال حفظ آرامش بازار است و در گام دوم سعی می کند کاهش پله ای قیمت را صورت دهد؛ البته در صورتی که زمینه افت در بازار وجود داشته باشد.

تردید در بازار سکه

در روزی که قیمت دلار به کانال 16 هزار تومانی رفت، بسیاری از فعالان انتظار داشتند سکه تمام بهار آزادی نیز به سوی قله های پیشین قیمتی با قدرت حرکت کند. با این حال، تنها ثمره افزایش دلار برای سکه بازان تغییر جهت قیمتی بود وخبری از افزایش شدید قیمت نبود. روز سه شنبه، فلز گران بهای داخلی 40 هزار تومان رشد قیمت را به ثبت رساند و به بهای 6 میلیون و 260 هزار تومان رسید. به گفته فعالان عاملی که تا حدی توانست سرعت گیر افزایش بیشتر قیمت سکه در بازار شود، نزول بهای طلای جهانی بود.

امروز طلای جهانی حداقل تا ساعت 5 بعدازظهر نه تنها توان افزایشی خاصی را از خود نشان نداده بود، بلکه تا محدوده هزار و 670 دلاری نیز عقب نشینی کرده بود. دیگر عاملی که به نظر می رسد، در دومین روز اردیبهشت ماه مانع از افزایش شدید قیمت سکه شد، رشد فعالیت های واحدهای مجاز فروش سکه و طلا بود که سمت عرضه را تقویت کرده بود.

در روزهای قبل بازار بیشتر در دست معامله گران غیررسمی قرار داشت و آنها بعضا می توانستند با معاملات معدود قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهند، ولی با باز شدن سکه فروشان نفوذ این دسته کاهش پیدا کرده است.

در این  میان، رییس اتحادیه طلا و جواهر نیز اعلام کرد، طلا فروشان فقط به یک شرط اجازه معامله سکه دارند.

محمدولی گفت: طلافروشی‌ها که از اول اردیبهشت ماه کار خود را آغاز کرده‌اند اجازه فروش سکه را ندارند اما در مواردی که معاوضه یا خرید طلا مطرح باشد می‌توانند سکه را از مشتری به جای وجه نقد دریافت نمایند اما در حالت کلی تنها واحدهای سکه فروشی دارای مجوز اجازه خرید و فروش سکه را دارند.

هم چنین رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره پیش بینی آینده بازار تصریح کرد: البته انتظار نداریم که در روزهای آینده قیمت با شدت زیادی کاهش پیدا کند و به نظر می‌رسد قیمت باید با توجه به مدیریت بازار ارز منطقی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *